Ceny energii wzrosną nawet dwukrotnie ?

energia

Ceny energii wzrosną nawet dwukrotnie

- Ceny energii mogą wzrosną w kolejnych latach nawet dwukrotnie, będziemy musieli się nauczyć żyć w nowych realiach i z jednej strony bardzo oszczędzać, a z drugiej stać się częściowo samowystarczalni. Nowy świat po wejściu w życie pakietu klimatycznego może nas zaskoczyć swoją brutalnością – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii w rozmowie z Katarzyną Gontarczyk.

Katarzyna Gontarczyk: Czy Polacy będą zmieniać dostawców energii? Mamy takie prawo, ale 90 proc. z nas nie wie, że można zmienić dostawcę.

Grzegorz Onichimowski: Polacy zaczną zmieniać dostawców energii, ale nie stanie się to szybko. Jest kilka powodów. Pierwszy i najważniejszy to, że my wszyscy odbiorcy indywidualni jesteśmy objęci specyficzną ochroną przez Urząd Energii Energetyki. Stawki za energię, jakie płacimy są stawkami urzędowymi, a nie rynkowymi. Klienci indywidualni są subsydiowani, w pewnym sensie finansowani, przez dużych klientów. Energia dla hurtowych odbiorców jest droższa od energii dla gospodarstw domowych.

Czyli po uwolnieniu cen energii będziemy płacić więcej?

Tak, ale pamiętajmy, że energia jest towarem, takim, jak każdy inny towar. Zapotrzebowanie na energię zmienia się jednak w ciągu doby w firmach przemysłowych czy nawet w domu; raz używamy więcej światła, włączamy urządzenia elektryczne, a raz nie. Energii nie można jednak składować, ceny bardzo zmieniają się zatem w czasie. Gra popytu i podaży w tym sektorze jest niezwykle ciekawa. Myślę, że w przyszłości dostawcy energii będą oferować swoim klientom pakiety, takie, jak teraz oferują operatorzy komórkowi, a my na bieżąco będziemy mogli sprawdzić, ile płacimy za energię. Dlatego w przyszłości będą inteligentne systemy pomiarowe i inteligentne pralki czy lodówki, które za nas podejmą decyzję, czy się włączyć, czy nie.

Nie wszystkich będzie stać na energię?

Część odbiorców indywidualnych trzeba będzie wspierać, ale to już jest problem polityczny. Ale mam też dobre wiadomości, w przyszłości będziemy sami wytwarzali energię. Już teraz pojawiają się pomysły samochodów oddających energię do sieci czy domowych siłowni.

* Zakład energetyczny w okolicy?
* Więcej z branży Energetyka i Surowce

O ile wzrosną ceny energii w Polsce w najbliższych miesiącach czy latach?

Na przyszły rok ceny już znamy, nie zmienią się znacznie. A co dalej? Dalej zaczynają się schody. Pojawiają się oceny, że niedługo energia może zdrożeć nawet dwukrotnie. Jest tu jednak też dużo czynników poza biznesowych.

Całość w: http://www.ecmpolska.pl/ceny-energii-wzrosna-nawet-dwukrotnie/

Źródło:naszabramow.pl

zdjęcie : biznes.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− siedem = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>