Fundusze sołeckie. Dlaczego nie w naszej gminie?

funduszesoleckie

W kwietniu w 2009 weszła w życie ustawa o Funduszu Sołeckim. Jej celem jest wprowadzenie prostego   i efektywnego systemu gospodarowania funduszami publicznymi przez wspólnoty wiejskie. Fundusze są wspierane środkami z budżetu państwa w wymiarze do 40% ich wysokości.

Środki z Funduszu Sołeckiego wspierają inicjatywy mieszkańców i rozwijają poczucie potrzeby działania na rzecz innych. Fundusz Sołecki odgrywa dużą rolę na wsi, wspomagając aktywnych w ich działaniach,  budzi aktywność , tam gdzie jej nie ma .

Przy pomocy Funduszu Sołeckiego mieszkańcy poprzez wspólne działania poprawiają warunki życia na wsi i budują kapitał społeczny jakim jest umiejętność współdziałania i wspólnego myślenia o przyszłości.

Po kilku latach funkcjonowania Funduszu widać wyraźne różnice pomiędzy gminami. Gminy ,w których uchwalany jest Fundusz Sołecki  rozwijają się . Zakres projektów, śmiałość ich realizacji, wyposażenie w infrastrukturę, poprawa jakości życia ostro kontrastuje z atmosferą stagnacji i obrazem zaniedbania gmin, w których Fundusz Sołecki nie został uchwalony.

Często jedynym z powodów dla którego Rada Gminy nie uchwala Funduszu Sołeckiego jest przekonanie rządzących, że ” władza wie najlepiej czego społeczeństwo potrzebuje”. Świadomość , zaangażowanie w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wszelkie inicjatywy mieszkańców jawią się jako  zamach na władzę.

Tak właśnie jest w naszej gminie. Rozwój sołectwa jest zawieszony od lat na klamce Wójta i zdany na jego odgórne działanie. Rola sołtysów w naszej gminie została ograniczona do zbierania podatków, roznoszenia nakazów i cichego uczestnictwa  w sesjach Rady Gminy , na które nie zawsze są zapraszani.

Brak informacji i niechęć do tworzenia Funduszu sołeckiego  ze strony władz naszej gminy przyczynił się do tego, że mieszkańcy niewiele wiedzą na temat możliwości wykorzystania Funduszy Sołeckich.

Na co można wykorzystać fundusze sołeckie:

 1. Wyposażenie placów zabaw, utwardzenie terenu.
 2. Zakup wyposażenia do świetlic wiejskich ( zakup mebli, wyposażenie kuchni).
 3. Remonty świetlic ( wymiana okien, drzwi, ocieplenie budynku, wymiana ogrodzenia)
 4. Zagospodarowanie terenów zielonych, budowa boisk.
 5. Zakup kosiarki, podkaszarki.
 6. Organizacja imprez.
 7. Finansowanie zajęć pozalekcyjnych ( np. język angielski) .
 8. Zakup pomocy naukowych ( komputery, książki , oprogramowanie).
 9. Zakup mundurów dla członków O.S.P.
 10. Utworzenie placu na pojemniki do segregacji śmieci,zakup koszy.
 11. Zakup wyposażenia siłowni   urządzeń do gry w siatkówkę ,koszykówkę itp.
 12. Zakup sprzętu do odśnieżania chodników.
 13. Modernizacja parkingu przy szkole.
 14. Budowa odcinków dróg.
 15. Remont chodników.
 16. Remont przystanków autobusowych.
 17. Zakup krzeseł stołów, zastawy.
 18. Zapewnienie wkładów własnych do projektów unijnych.
 19. Zakup stołu bilardowego.
 20. Remont dróg transportu rolnego.
 21. Wykonanie oświetlenia ulicznego.
 22. Organizowanie półkolonii letnich i zimowych dla dzieci.
 23. Organizowanie szkoleń dla mieszkańców

Uchwały o utworzeniu funduszu sołeckiego podjęły dynamiczne samorządy, liczące się z obywatelską aktywnością i potrafiące ekonomicznie kalkulować. Okazję zmarnowały najsłabsze władze gmin .Tak jest w Gminie Pacyna. Nasi tzw. radni-bezradni wójtowi figuranci oraz sam wójt argumentowali , że rzekomo nie chcą rozdrabniać gminnego budżetu. Nie bez winy jest też skarbnik gminy, dla której byłoby to dodatkowe zajęcie. Ale głównym powodem nieuchwalenia funduszu sołeckiego jest celowa polityczna robota wójta, który nie chce dzielić się władzą z wiejskim zebraniem – chce rządzić sam, niepodzielnie, bo uważa , że po 22 latach rządzenia tylko on ma patent na gminę.

Komentarze do: “Fundusze sołeckie. Dlaczego nie w naszej gminie?

 1. Alicja

  Zupełnie jak u nas. Tyle, że u nas jeszcze gorzej, bo zniesiono nam sołectwo. Pozdrawiam z krainy rozczarowanych wieśniaków ;) Pozwolę sobie zacytować Pańskie argumenty w notatce o naszym sołectwie, bo są jak wyjęte z mojej głowy.

  Reply
 2. mieszkaniec

  Mówiąc krótko i konkretnie Pan WÓJT wciska biednym radnym “KIT’ że w gminie nie ma funduszu sołeckiego gdyż dzięki temu może zrobić więcej dla gminy i że większe środki finansowe mogą zdziałać więcej niż rozdrobione fundusze.Zapomniał tylko dodać że gmina nie finansuje inwestycji których gmina nie jest właścicielem oraz nie może podejmować inwestycji na gruntach nie będących we władaniu gminy Krótko mówiąc gmina nie może finansować remontu świetlic wiejskich ,remiz itp. bo nie jest ich właścicielem. Mam nadzieję że radni podejmą temat funduszu sołeckiego,ale liczyć na zwolenników naszego wójta to nie ma co liczyć, im pasuje marnota ,bałagan, oraz to że ludzie robią sobie żarty z tego co dzieje się w GMINIE. byle tak dalej a nie długo to gmina będzie słynna w całej POLSCE ?????????????????????????

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× sześć = 48

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>