II Sesja Rady Gminy Pacyna z 09.12.2014r.

Wysokie podatki i opłaty bez zmian.

Na wieść o założeniu Klubu Radnych ” Rozwój Naszej Gminy , Gospodarność i Samorządność ” o którego założeniu w dniu 08.12.2014r. poinformowała Radna Pani Marzena Woźniak, pozostali Radni Gminy w trybie błyskawicznym też założyli Klub Radnych ” Wspólna Gmina – Wspólna Sprawa “. Do Klubu wstąpili starzy Radni :

 1. Romuald Kraśkiewicz – Przewodniczący Klubu
 2. Alojzy Ciećwierz
 3. Barbara Rybicka
 4. Maria Obidowska
 5. Kołodziejczyk Stanisław
 6. Nowicki Paweł
 7. Kołodziejczyk Piotr

Do Klubu tego dołączyli tez Radni, którzy po raz pierwszy uzyskali mandat :

 1. Grażyna Tarka
 2. Joanna Skonieczna
 3. Agnieszka Zgieb
 4. Paweł Tarka

Razem Klub ten liczy 11 członków.

Nadmienić należy , że nigdy wcześniej w historii Rady Gminy w Pacynie nie działały Kluby Radnych.                             Radny w czasie kadencji Rady może:

 • należeć tylko do jednego Klubu
 • wystąpić w każdej chwili z jednego Klubu i zapisać się do drugiego, jeżeli uzna, że projekty Klubu do którego należy nie spełniają oczekiwań zarówno jego , jak i wyborców, którzy go wybrali
 • pozostać niezrzeszonym

W czasie głosowania nad ustaleniem stawek podatków i opłat na 2015 r. projekt zgłoszony przez Klub Radnych ” Rozwój Naszej Gminy, Gospodarność i Samorządność” , który zakładał obniżkę podatku rolnego z kwoty 137.50 zł za 1 ha przeliczeniowy  na kwotę  100,00 zł.  został odrzucony, ponieważ przeciwni byli Radni z Klubu ” Wspólna Gmina- Wspólna Sprawa”, którzy jak widać ” dobra mieszkańców ” o którym mowa w ślubowaniu Radnych nie mają na względzie. Pomimo tego że drastycznie spadły dochody rolników w każdej dziedzinie produkcji, mieszkańcy naszej gminy nadal będą płacić najwyższy w okolicy podatek rolny, oraz bardzo drogo za wodę i ścieki Na poparcie Radnych nie zasłużył też projekt  Klubu ” Rozwój Naszej Gminy, Gospodarność i Samorządność” proponujący zwolnienie emerytów i rencistów  z płacenia szczególnie niesprawiedliwych podatków od budynków mieszkalnych i gospodarczych . Radni Klubu ” Wspólna Gmina- Wspólna Sprawa” nie zgodzili się tez na obniżkę tych podatków. Dla porównania Apteka i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ” Medyk” płacą stawkę 3,85 zł za m2, a emeryci i renciści  za budynki  gospodarcze w których nie  prowadzą działalności płacą stawkę  3,70 zł za m2.                                                                                                                                                                                           Nie uzyskał także poparcia projekt obniżenia wynagrodzenia zasadniczego Wójta z kwoty 5 550,00 zł na kwotę  4.200,00 zł , co po doliczeniu ustawowych dodatków obniżyło by dotychczasowe dochody Wójta z kwoty  10 050,00 zł   na  8 160,00 zł , co i tak byłoby wysokim wynagrodzeniem, zważywszy na to , że Burmistrz Żychlina, gdzie jest 4 razy więcej mieszkańców , będzie zarabiał 9 920,00 zł.                                                                                         Mieszkańcy , którzy przybyli za Sesję nie zostali dopuszczeni do głosu, wszystko odbywało się w odwrotnej kolejności i pośpiechu ,. Projekty uchwał nie zostały omówione przez Radnych w Komisjach , bo Komisje powołano dopiero po głosowaniu nad stawkami podatków i opłat.  Mieszkańcy wyszli z tej sesji bardzo oburzeni postawą radnych i Pana Przewodniczącego. Ocenę pozostawiamy wyborcom.

 

 

Komentarze do: “II Sesja Rady Gminy Pacyna z 09.12.2014r.

 1. mieszkaniec

  Widać że nic się nie zmieniło w tym bałaganie .Nadal “cezar????” rządzi wraz z orszakiem , poddani mają składać daniny i opłacać cyt:Ciężko pracującego WÓJTA , kwotą jak określił przewodniczący 10500zł brutto miesięcznię. Interesujący jest wywód pani skarbnik ,która twierdzi ,że obniżenie podatków jest nie możliwe.A kto doprowadził do tego stanu rzeczy ,poprzedni radni zadłużając naszą gminę no i pan WÓJT, poprzez wysokie zarobki swych urzędników.Przypominam że zadłużenie naszej gminy jest największe w okolicy W Żychlinie Burmistrz będzie zarabiał 9920 zł brutto miesięcznie a Nasz włodarz aż ok.580 zł miesięcznie więcej. A co tam toć gmina Pacyna jest bogata stać radnych na takie wydatki Przewodniczący pensja 1200zł miesięcznie ,radni dieta za sesje 190zł , toć niech sobie podwyższą dietę za podnoszenie reki , no i nasi wspaniali sołtysi ,siedzący w milczeniu Chyba trafili tu przez pomyłkę a na koniec do kasy i 70zł do kieszeni.Tylko żyć i nie umierać.A przy okazji podobno administracja gminy kosztuje nas podatników 1253047,41zł???. Jaki to procent budżetu,panie wójcie. Na koniec skoro Pan przewodniczący prosił aby pisać do Wójta podania o możliwość umorzenia podatku ,więc kochani piszemy wszyscy kto rad ,gdyż nie stać nas na tak wysokie podatki , proponuję składać podania za potwierdzeniem odbioru, gdyż wówczac urzędnik ma 30 dni na odpowiedż w danej kwestii .A co do nowej rady nie którzy to nawet nie wiedzą za czym głosują i po co tu trafili w imię hasła czy się siedzi czy też leży za sesję 190zł się mi należy ?????????????????Wkrótce odniosę się do zarobków naszych urzędników

  Reply
 2. skrzeszewiak

  Krew mnie zalewa jak oglądam ten jarmark. Ten cyrk z marionetkami w roli głównej najwyraźniej predysponuje do zaproszenia na obrady naszej gminy telewizji o większej oglądalności np. dobrze nadawałby się do programu Tomasza Sekielskiego itp. Podziwiam Państwa Wodzyńskich za determinacje, dzięki nim nasza gmina (miejmy nadzieję) nie zostanie okradziona ze wszystkiego przez rządzących. Na sam koniec filmu zauważymy, że nasi radni nie potrafią skonstruować sensownych zdań i odpowiedzieć na bardzo ważne zadawane im pytania ( LUDZIE KOGO WY WYBRALIŚCIE), tylko odpowiadają tak jak ich PREZESI i głównodowodzący zacytuję ” chodzi pani do kościoła i do spowiedzi” szkoda jeszcze, że ta Pani nie dodała “czy jest pani opętana” hehehe gdzieś to już słyszeliśmy. Nie wiem czemu oni się tak uczepili tego kościoła. Wiara to sprawa osobista i nie mieszajmy jej w sprawy “polityki”. Na sam koniec dodam również bardzo ważną sprawę dotyczącą naszych sołtysów. Czy im wszystkim języki poplątało. Iść i posiedzieć to każdy jeden potrafi.

  Reply
 3. mieszkaniec

  To w końcu Nasz kochany zapracowany WÓJT będzie zarabiał 10050zł brutto a nie 10500zł , to i tak więcej od burmistrza Żychlina, a może i więcej od wójta Oporowa ?????? Z pewnością pani skarbnik jest dobrze poinformowana co do budżetu,gdyż obniżka pensji wójta daje obniżenie wydatków z budżetu o22680 zł. A może pomożemy pani skarbnik i wójtowi na znalezienie kwoty 500000zł która jest kwotą która ma podobno ???? uszczuplić budżet w związku z proponowanymi obniżkami podatków A co do nazwa kluby Wspólna sprawa-Wspólna Gmina, to po tych głosowaniach proponuję zmianę Na NASZA SPRAWA -NASZA GMINA lub NASZA GMINA -NASZA SPRAWA???????????????????????????/ wybór pozostawiam mieszkańcom A kiedy zobaczymy oświadczenie majątkowe pana wójta za ten rok tj. za okres poprzedniej kadencji , nie powinno być umieszczone w bip.pacyna????

  Reply
 4. Mieszkaniec

  Jak będzie Pan Skonieczny w przyszłym roku szczepił pieski t trzeba powiedzieć,że nie mamy za co szczepić, bo jesteśmy obciążeni opłatami na rzecz gminy, które to popiera i Pani Skonieczna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply
 5. mieszkaniec

  PORÓWNYWARKA ZAROBKÓW przykładowych urzędników z tytułu umowy o pracę na podstawie oświadczeń majątkowych za 2013rok zatrudnionych w gminach. dane z Biuletynu informacji publicznej { KWOTY BRUTTO]
  wójt PACYNA 130427,81zł sekretarz PACYNA 86019,64zł
  wójt OPORÓW 100980,86zł sekretarz OPORÓW za 4 misiąc. 24931,12zł -łącznie 60029,29zł
  burmistrz ŻYCHLIN 126784,65zł sekretarz ŻYCHLIN 67963,40zł

  przewod. rady PACYNA 14400 zł[dieta] skarbnik PACYNA 96872,90zł
  zast. przew. rady PACYNA 8400zł[dieta] skarbnik OPORÓW 80639,58zl
  przewod, rady OPORÓW 8900zł[dieta] skarbnik ŻYCHLIN 82737,36zł
  przewod. rady ŻYCHLIN 14308,32zł[dieta]

  dyr.Przeczkola PACYNA 77381,94zł dyr.Biblioteki PACYNA 53446,74zł
  dyr.Szkoły PACYNA 97182,01zł dyr.Biblioteki OPORÓW brak danych
  dyr.Szkoły w Szczycie OPORÓW 79871,50zł dyr.Biblioteki ŻYCHLIN 40975,52zł
  dyr.Sz.Pod.Nr 1 ŻYCHLIN 75054,52zł

  dyr.GOPS PACYNA 46733,48zł insp.od zamów. i promocji PACYNA 49688,15zł -
  dyr.GOPS OPORÓW 44443,80zł dane za [2009rok]
  dyr.GOPS ŻYCHLIN 66573,66zł kier.promocji i informacji ŻYCHLIN 50610,10zł
  OPORÓW -brak danych
  A TERAZ ŁĄCZNY KOSZT ZAROBKÓW; wójt-burmistrz : przew.rady; sekretarz ; skarbnik; dyr.GOPS
  miejsce 1 PACYNA 374453,83zł
  miejsce 2 ŻYCHLIN 358367,39zł
  miejsce 3 OPORÓW 294993,53zł
  CZYLI utrzymanie 5 w/w urzędników w gminie Pacyna kosztowało nas podatników z gminy Pacyna o79460,3zł więcej niż podatników z gminy Oporów A pani SKARBNIK twierdzi że obniżenie podatków uszczupli budżet. To niech sobie URZĘDNICY pensję OBNIŻĄ i kasa się znajdzie My mieszkańcy liczyć umiemy i posiadamy odpowiednie wykształcenie w przeciwieństwie do niektórych urzędników w urzędzie?????????????????????????
  Mam nadzieję że mieszkańcy gminy w końcu się obudzą i zobaczą kogo wybierają i zaczną coś robić aby zmienić taki stan rzeczy POZDRAWIAM

  Reply
 6. Mieszkanka

  No i mamy dalsze narzekania….. cóż mamy co wybraliśmy….
  Tylko zastanawiają mnie niektóre tytuły urzędnicze…. Ta Pani Dyrektor Biblioteki…. jaki dyrektor…., czego?…. kilku książek, zbiory naszej biblioteki są bardzo skąpe, poza tym dyrektor powinien w związku z tytułem kimś zarządzać a Ta Pani zarządza chyba jedynie sobą o ile mi wiadomo….
  Tytuły nadane w celu osiągnięcia wyższych dochodów ….
  Ludzie …. co wyście zrobili…. to folwark Wójta …. i jak za dziedzica kiedyś tak dziś macie milczeć i robić co wam karzą, oddawać daninę i nie macie prawa dyskutować nad tym co Pan sobie umyślił….
  wybory, wybory i po wyborach….. i dalej mamy to cośmy wybrali :(

  Reply
 7. mieszkanka19

  Tak mówią żeby składac podanie o umożenie a i tak ja co do czego to nie umorza ja miałam z taka sprawą doczynienia to wiem

  Reply
  • mieszkaniec

   A dziękuję za uwagę pani IZO. Następnym razem postaram się nie robić błędów” PRZEDSZKOLE”.TEN się nie myli co nic nie robi. A co do tytułów to nie ważne są tytuły tylko pensje jakie otrzymują w urzędzie zatrudnione tu osoby.To są tylko przykładowe pensje pracowników urzędu, a ile zarabiają inni????? Należy tylko pamiętać że w gminie ciągle słychać nie ma pieniędzy a na to a na to. Więc po co było budować nowe place zabaw,wstawiać okna w budynku szkoły w Skrzeszewach-Wójt chciał “oddać????” go Caritasowi, itp. itd. Jeżeli my mieszkańcy nie będziemy o tym wszystkim mówić i rozmawiać na te tematy to znaczy że akceptujemy taki stan rzeczy i podoba nam się to, co wyprawia się w GMINIE. A to my możemy wiele zmienić i nie należy się poddawać po pierwszych niepowodzeniach.Dlatego podziwiam TYCH którym się chce pokazywać to wszystko i walczyć o NORMALNĄ GMINĘ, a my mieszkańcy powinniśmy ich wspierać słowem i jakimkolwiek działaniem.

   Reply
 8. mieszkaniec

  Skoro w Szczawinie i Sannikach zarabiają więcej to proszę podać ile.?????A przy okazji proszę podać zadłużenie gminy,jakie mieszkańcy płacą podatki, budżet gminy??.Jak się rzuca takie określenia to chyba należy podać przykłady a nie pisać, że zarabiają więcej.A pensję urzędników to chyba ustala WÓJT????? Ale który urzędnik gminny będzie narzekał na zarobki .Toć apetyt rośnie w miarę jedzenia.A jeżeli komuś nie podoba się ujawnianie zarobków to jego problem ,niech się wszyscy dowiedzą jak to ciężko naszym urzędnikom????????????????????????????????????????
  Za 5 zł. to chyba urzędnik nie pracuje?????? A te 5 zł. to brutto ????????

  Reply
 9. Krysia

  Czytając te negatywne komentarze, aż dziwne (NIESTETY), że obecny wójt ponownie został wybrany. Naszą gminą żądzą ludzie, którzy nie mają na celu rozwoju naszej gminy oraz lepszego życia jej mieszkańców. Są to ludzie, którym zależy na czerpaniu profitów z pełnienia funkcji w gminie. Przerażająca jest świadomość mieszkańców, którzy narzekają, że jest źle, a dalej głosują na tych samych ludzi, zarówno na pana wójta, jak i na radnych. Pan wójt, gdyby miał choć trochę honoru zrezygnowałby z części swojego wynagrodzenia, ale tego nawet marzeniem nie można nazwać. Pacyna się nie rozwija, w naszej gminie nie ma pracy, szans na jakąkolwiek przyszłość i tak będzie za czasów obecnych rządzących.

  Reply
 10. A.

  Patrząc na to wszystko człowiek jest zmieszany. Targają mną różne emocje: począwszy od zawodu do irytacji.
  Będąc obserwatorem można zauważyć, że stworzone pozory demokracji są dalekosiężne od jej prawdziwej natury.
  Przykro jest widzieć podział radnych na 2 grupy – uważam, że nie o to tu chodzi. Potrzeba dialogu, współpracy, kreatywności, kompromisów. Tymczasem jednak jest jedna wielka walka. Głos mieszkańców jest mało ważny, co zdaje się być paradoksem, ponieważ radni powinni walczyć o dobro całej gminy. Wiadomo, że istotnym aspektem są pieniądze ale zdaje się, że mądre zarządzanie nimi ma więcej na celu niż indywidualne priorytety.
  Postawę naszych sołtysów można określić jako bierną. Nie biorą oni czynnego udziału w sesji, nie są głosem ludu. Być może wynika to z przyzwyczajeń wyniesionych z wcześniejszych lat, gdzie sołtysi mieli tylko słuchać – być świadkami sesji bo tak prawo nakazuje. Być może bierność ta wynika również z obawy przed negatywnym przyjęciem opinii przez kolegów i koleżanki, czy też założeniem, że ich wywód i tak nic nie wniesie do sprawy. Podobnie można by rzec o niektórych radnych.
  Co oczywiście wymaga od nas zastanowienia, bo skąd to milczenie ?
  Widać tutaj walkę tych, którzy wierni są obecnemu Wójtowi oraz tych przeciwnych Jego zarządzaniu. Jedni głosują “za”, inni “przeciw” a ci trzeci wolą się wstrzymać od głosu, by pozostać neutralnymi.
  Trzeba szukać oszczędności – oczywiście najlepiej w kieszeni podatnika. Rozumiem, że pan Wójt pełni odpowiedzialną funkcję, za którą idzie adekwatne wynagrodzenie, ale jednak nie rozumiem akurat takiej kwoty pensji podstawowej plus dodatków. Nie zgadzam się również z tak niską opłatą za wynajem lokali dla apteki i Medyka. Jednak najbardziej nie zgadzam się z brakiem dialogu między władzami.
  Zmieńcie to, bo tu chodzi o dobro ludzi, za które przecież to Wy w dużej mierze jesteście odpowiedzialni.
  Zacznijcie współpracować, organizować spotkania informacyjne, wsłuchiwać się w potrzeby innych ludzi.
  Polityka polityką, ale przecież mamy demokrację, za którą powinna iść zdolność do kompromisów.
  Po prostu przestańcie machać łapkami w złości – by Wasze było na wierzchu…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ dwa = 3

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>