O wiatrakach na sesji Rady Powiatu w Lubartowie. Mieszkańcy nie chcą zbyt bliskiej lokalizacji turbin.

starostwo

W dniu 16 września odbyła się sesja Rady Powiatu w Lubartowie. W części przewidzianej na interpelacje i wolne wnioski udział wzięli również mieszkańcy gmin Michów i Abramów.  Radny Tadeusz Nastaj zgłosił interpelację następującej treści.

interpelacja-powiat

 

DSCN3480

Po przedstawieniu interpelacji, radny Leszek Rogulski złożył formalny wniosek o udzielenie głosu mieszkańcom. Wniosek został przegłosowany zdecydowaną większością głosów. W imieniu mieszkańców Abramowa i Michowa głos zabrał Jerzy Remiszewski – radny Gminy Michów. Wystąpienie miało charakter głównie informacyjny ze zwróceniem uwagi na te obawy i zagrożenia, które dominują w debacie społecznej.  Jerzy Remiszewski podkreślił, że nie jest przeciwnikiem elektrowni wiatrowych jako takich, ale zbyt bliskiej ich lokalizacji od siedzib mieszkańców. Ponadto przedstawił kilka problemów związanych z funkcjonowaniem farm wiatrowych. Można je streścić w punktach:
1) aspekt przyrodniczy związany m.in. z degradacją krajobrazu.

2) aspekt ekonomiczny – stwierdzony spadek wartości działek w okolicy farmy, a brak konkretnie wyliczonych korzyści i wpływów do budżetu gminy.

3) aspekt prawny – brak przepisów ustawowych i różnice w interpretacji prawnej definicji wiatraka (budowla czy urządzenie techniczne).

4) aspekt społeczny – nieuwzględnienie interesów sąsiadów bliższych i dalszych, co może doprowadzić do konfliktów społecznych.

5) aspekt zdrowotny – stwierdzony niekorzystny wpływ pracy urządzeń na organizm człowieka.

Na koniec przytoczył negatywne (pozytywnych nie było) opinie mieszkańców Orzechowców, dokąd został zorganizowany społeczny wyjazd, elektrownia funkcjonuje tam od kilku lat.

Uczestniczenie mieszkańców w sesji Rady Powiatu było działaniem w ramach nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Czekamy na odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ siedem = 8

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>