Ochłapy dla rolników, którzy stracili na embargo.

images

Poniżej przedstawiamy ciekawy artykuł z portalu : www. niezalezna.pl

Ochłapy dla rolników, którzy stracili na embargo. Oszukani przez rząd wyjdą na ulice?

Ochłapy dla rolników, którzy stracili na embargo. Oszukani przez rząd wyjdą na ulice? - niezalezna.pl

foto: Zsuzsanna Kilian/SXC

Minister rolnictwa Marek Sawicki obiecał rekompensatę dla rolników, którzy ucierpieli po rosyjskim embargo na owoce i warzywa. Komisja Europejska właśnie uruchomiła na pomoc specjalne środki. Ale kwota budzi niesmak, bo dla całej Unii przeznaczono zaledwie… 125 milionów euro. Tylko w Polsce eksport do Rosji był kilka razy wyższy.

- To jest jedynie symboliczna pomoc. I może doprowadzić do wyjścia rolników na ulicę, bo nie tylko dostaną grosze, to jeszcze nie wszyscy mogą na nie liczyć – przestrzega w rozmowie z portalem niezalezna.pl europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Na potwierdzenie polityk PiS podaje kilka cyfr.

- W ubiegłym roku Unia wyliczyła, bo nasz rząd jakoś tego nie potrafił zrobić, że cały eksport rolniczy do Rosji wart był ponad miliard euro, a samych produktów rolniczych na 800 mln euro. A Komisja Europejska chce 125 mln euro dać… na całą Unięwylicza eurodeputowany.

Zresztą Komisja Europejska stworzyła listę producentów, którzy będą mogli ubiegać się o pomoc. Obejmuje ona: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona deserowe i kiwi.

Europoseł PiS zwraca jeszcze uwagę na jeden istotny wątek. W komunikacie cytowanym przez Polską Agencję Prasową jest informacja, że rekompensaty “mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów”.

- Czyli mogą na nią liczyć rolnicy, którzy wycofali swoje produkty z rynku, a więc przekazali komuś w darowiźnie lub utylizowali. To znaczy, że ci, co sprzedali taniej, nawet jeśli mocno stracili, nie dostaną nic, bo jednak sprzedali - tłumaczy Z. Kuźmiuk, który spodziewa się wybuchu emocji, gdy rolnicy będą odsyłani z kwitkiem.

- Skończy się to ogromnymi protestami – podkreśla.

zdjęcie: www.fakt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem + 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>