Protest jednoczy …

górnicy

Poniżej przedstawiamy artykuł z www.niezalezna.pl

Protest jednoczy Śląsk. Z górnikami idą kibice, studenci. „Nie możemy liczyć na rząd!”

​Protest jednoczy Śląsk. Z górnikami idą kibice, studenci. „Nie możemy liczyć na rząd!” - niezalezna.pl

foto: Tomasz Piasecki

„Dość takich rządów”, „Nie możemy liczyć na rząd” skandowali protestujący przed kopalnią w Brzeszczu. W manifestacjach biorą udział nie tylko górnicy. Na ulice wyszli również kibice, sportowcy, nauczyciele, studenci, taksówkarze, pracownicy zakładów pogrzebowych. – Do protestów gotowi są przyłączyć się również inne grupy zawodowe z całej Polski. Stoczniowcy powiedzieli, że przyjadą, jeśli będzie trzeba – mówił Piotr Duda, szef „Solidarności”.

Bytom jest zablokowany. Przez miasto przechodzi manifestacja w obronie Kopalni Węgla Kamiennego (KWK) Bobrek-Centrum. Strajk jest coraz większy. Protestuje już 2,5 tys. górników i 14 kopalń – podaje „Dziennik Zachodni”. Nawet 10 tysięcy osób bierze udział w marszu protestacyjnym w tym mieście.

- Rozmawiałem ze stoczniowcami z Gdańska i Szczecina. Powiedzieli mi: przekaż, że zlikwidowali stocznie i tak samo chcą zlikwidować polskie górnictwo. Nie dajcie się. Jeżeli potrzeba będzie, to stoczniowcy tu przyjadą. Ludzie z całego kraju z różnych firm, nawet osoby indywidualne, które każą przekazać wam pozdrowienia. Jesteśmy z was dumni, ale pamiętajcie o jednym: powiedzieliśmy A, musimy powiedzieć B – mówił Piotr Duda w Bytomiu.

Dziennik Zachodni przedstawia list  organizacji, które na ten czas popierają  akcję i protest górników i solidaryzują się z nimi.

1. Górnicy Polskiej Miedzi Popierają akcję protestacyjną górników w obronie miejsc pracy bo jak twierdzą w oświadczeniu: Dzisiaj Wy, jutro być może My. Wszyscy górnicy zawsze razem! Szczęść Boże całej braci górniczej!
2. NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie. Pełne poparcie postulatów i decyzji Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Górniczych Central Związkowych.
3. Z protestującymi górnikami KWK Brzeszcze solidaryzuje się poseł Stanisław Szwed z PiS.
4. Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wyraża pełne poparcie dla górników walczących o zachowanie swoich miejsc pracy.
5. ZZ „KADRA” przy Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z o.o. Pracownicy ochrony wyrażają pełne poparcie dla protestujących górników Kompanii Węglowej S.A. i są gotowi do czynnego w nim udziału. Region śląski i małopolski jest mocno związany z branżą górniczą, cała infrastruktura miast wokół kopalni jest uzależniona od ich funkcjonowania. Zatem likwidacja jakiejkolwiek kopalni jest równoznaczna ze śmiercią branży oraz regionu.
6. OZZ Inicjatywa Pracownicza wydała stanowisko wyrażające poparcie dla akcji protestacyjnych oraz planuje zorganizowanie działań solidarnościowych.
7. Piłkarze Górnika Zabrze podpisali 13 stycznia oświadczenie, w którym solidaryzują się w pełni z górnikami kopalń Kompanii Węglowej i ich rodzinami, walczącymi o zachowanie swoich miejsc pracy. Swoje podpisy na deklaracji poparcia złożyli także trenerzy, członkowie zarządu klubu, Andrzej Pawłowski, prokurent Górnika i Stanisław Oślizło, doradca zarządu.
8. Organizacje Związkowe działające przy Lubelskim Węglu “Bogdanka” S.A. Wyrażają one pełne poparcie w obronie miejsc pracy i polskiego górnictwa
9. Pracownicy Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej
10. Związki Zawodowe w Straży Granicznej
11. Zrzeszone w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków i Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego w Polsce wsparły protestujących górników.
12. Kolejarze, energetycy i pocztowcy popierają protest górników i nie wykluczają podjęcia podobnych działań.

Przedruk : z  www.niezalezna.pl
źródło: www. niezalezna.pl, zdjęcie T. Piasecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 × = trzydzieści sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>