Rolnik stracił ciągnik, bo… sąsiad miał długi

Rolnik stracił ciągnik, bo… sąsiad miał długi

Rolnik stracił ciągnik, bo… sąsiad miał długi - niezalezna.pl

foto: arch.

Komornik zabrał rolnikowi jedyny ciągnik, bo sąsiad mężczyzny miał niespłacone długi. Nie pomogło tłumaczenie, że to pomyłka. Policja stanęła w obronie bezdusznego egzekutora, a nie właściciela maszyny. Traktor został sprzedany za pół ceny. – To kradzież w biały dzień – denerwuje się rolnik.

Ta historia jest tak nieprawdopodobna, że aż trudno w nią uwierzyć. Do tego wydarzyła się niemal w centrum Polski – „państwie prawa”.

7 listopada 2014 r. do gospodarstwa Radosława Zaremby we wsi Kulany (woj. mazowieckie) przyjechał asesor komorniczy, zastępujący komornika sądowego z Łodzi. Gospodarza nie było w domu. Urzędnik wyjaśnił, że przyjechał zająć ruchomości na poczet niespłaconego długu. Teściowa rolnika oniemiała ze zdziwienia. Nic nie wiedziała o jakichkolwiek zalegających ratach. Zaremba miał czyste konto, żadnych zaległości.

Kobieta zadzwoniła do zięcia. – Wsiadłem w samochód i przyjechałem tak szybko, jak tylko mogłem – opowiada zdenerwowany rolnik. Dowiedział się od asesora komorniczego, że egzekucja dotyczy długów… sąsiada. Nie mogłem uwierzyć w to, co słyszę – relacjonuje. Zaremba przedstawił dokumenty potwierdzające zakup maszyny. Komornik nie chciał go słuchać.

Na wezwanie egzekutora sądowego przyjechała laweta. Zaremba zastawił samochodem wyjazd z posesji. – To była kradzież w biały dzień. Nie mogłem spokojnie na to pozwolić – tłumaczy. Komornik wezwał policję. Z pobliskiego posterunku przyjechał jeden funkcjonariusz. Rolnik znów próbował tłumaczyć, że traktor jest jego własnością, a nie sąsiada. – Policjant rozłożył ręce i powiedział, że komornik ma większe prawa niż policja – relacjonuje Zaremba.

W tej sytuacji rolnik musiał odpuścić. Nie zrezygnował jednak z walki o swoją własność. Wziął adwokata, który tydzień później złożył w Sądzie Rejonowym w Mławie powództwo przeciw egzekucyjne. Domagał się wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Chodziło o to, aby zanim sąd rozstrzygnie sprawę, ciągnik pozostał w gospodarstwie Zaremby. – Nie zdążyłem jeszcze zaorać pola. Nie miałem pieniędzy na wynajęcie traktora – tłumaczy rolnik.

 

Przedruk z www. niezależna.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 × dziewięć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>