Ruch Kontroli Wyborów

Ruch Kontroli Wyborów w niedzielę będzie przyjmował zgłoszenia o nieprawidłowościach podczas głosowania

W niedzielę, w dniu wyborów samorządowych, Ruch Kontroli Wyborów (RKW) będzie telefonicznie przyjmował zgłoszenia o nieprawidłowościach w przebiegu głosowania; na tej podstawie powstanie raport, a najpoważniejsze incydenty trafią do sądu – powiedział w czwartek PAP Józef Orzeł z RKW.

Jak przekazał Józef Orzeł, w dniu wyborów telefony RKW będą czynne od godz. 9.00 do 23.00.

„Będzie można zgłaszać dwa typy spraw – jak jest się przekonanym, że ktoś naruszył ordynację wyborczą, porządek w lokalu, zasady wyborcze itd., ale można też dzwonić, żeby się podzielić wątpliwościami, bo przy telefonach będą siedzieli eksperci” – wyjaśnił.

Dodał, że jeżeli ekspert uzna, iż zgłoszenie jest naruszeniem ordynacji wyborczej, wówczas sporządzi notatkę oraz poprosi osobę dzwoniącą o imię, nazwisko, numer telefonu, numer komisji obwodowej oraz nazwę miejscowości, w której miało dojść do nieprawidłowości. Zaznaczył, że anonimowe sygnały nie będą przyjmowane.

Józef Orzeł przekazał też, że na podstawie sporządzonych w niedzielę notatek, powstanie raport najczęstszych naruszeń ordynacji wyborczych. Ma on być gotowy w kilka tygodniu po wyborach i upubliczniony.

Rozmówca PAP przypomniał, że w ubiegłych latach, najczęściej zgłaszanymi naruszeniami była m.in. „propaganda w lokalu wyborczym, sytuacja, w której ktoś wrzucił kilka kartek do urny lub brak danej osoby w spisie wyborców danej komisji, mimo iż powinna się w nim znajdować”.

„Z częścią tych spraw ludzie pójdą do sądu i wtedy trzeba będzie im pomóc od strony prawnej; postaramy się zorganizować pomoc prawną w przypadkach, w których sądzimy, że są tego warte; np. gdy naruszenie mogło skutkować zmianą wyniku w danym okręgu” – dodał Józef Orzeł.

Dopytywany zaznaczył, że RKW nie zdecydował jeszcze, czy infolinia będzie też działać podczas II tury.

„Kiedy zostaje tylko dwóch kandydatów, to napięcie wyborcze i kontrola jest dużo większa. Myślę, że poziom naruszeń i procent głosów nieważnych (w II turze) będzie mały” – ocenił.

Nieprawidłowości podczas niedzielnego głosowania będzie można zgłaszać pod pięcioma numerami telefonów:

787 522 724,

787 522 727,

787 522 730,

787 522 733,

787 522 739.

Komentarze do: “Ruch Kontroli Wyborów

  1. znajomy wÓJTA

    Totalne Dno wyborców wÓJTA!!! będzie miał 31 lat dyktatury w gminie Pacyna, będę wnioskował o wystawienie pomnika dla wÓJTA przed Urzędem Gminy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dwa × 7 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>