Trudna droga do jawności i przejrzystości finansów gminy

kontrola zdjęcie 2

 

Brak pozytywnej odpowiedzi Wójta Krzysztofa Woźniaka na nasz wniosek o utworzenie rejestru umów i faktur, świadczy o tyn , że może rzeczywiście ma dużo do ukrycia? Co taki elektroniczny, dostępny dla wszystkich rejestr mógłby wyciągnąć na światło dzienne?
O jawność i dostęp do informacji publicznej w naszej gminie walczymy od początku 2010 r.. Cały czas borykamy się z wrogim i niechętnym nastawieniem naszych samorządowców wobec działań mających umożliwić mieszkańcom udział w życiu publicznym naszej gminy.
Prawdziwa jawność to nie  pozory tworzone w naszej gminie,  ukazujące  tylko te wydatki, które stawiają władzę w dobrym świetle.
Jawność to możliwość dostępu i wglądu we wszystkie sfery i działania władzy, gdzie wydatkowane są publiczne środki.
Na zadawane pytania ,często podawane odpowiedzi są wymijające, puste i bezsensowne .  Wykorzystywane są drobne braki w pismach, aby przeciągnąć procedury administracyjne i zniechęcić do składania wniosków.
Nasz samorząd utrudnia dostęp do faktur, rachunków. O dostęp do dokumentów finansowych jesteśmy zmuszeni walczyć z Wójtem w Sądzie Administracyjnym. Naszej władzy bardziej na rękę jest opieszałość obywateli niż współudział w zarządzaniu.

W małych gminach takich jak nasza mieszkańcy najczęściej nie wiedzą , że mają prawo do informacji. Widzą świat w ten sposób , że nad nimi jest mądra władza , która wie co robi. Czasem narzekają i psioczą na władzę, ale są przekonani, że  i tak to nic nie zmieni.

Dzieje się tak w większości samorządów w których tak jak u nas, od 22 lat rządzi ten sam Wójt  i w większości ci sami Radni ” bezradni ” , którzy ślepo i głucho przystają na działania wójta, przytakują bezkrytycznie w każdej sprawie, nie dyskutują na sesjach i komisjach i wszystkie uchwały podejmują jednogłośnie.

Kontrola obywatelska dopiero raczkuje w naszej gminie , pomimo, że odpowiednie zapisy prawne istnieją już wielu lat .Społeczna kontrola władzy jest potężnym narzędziem i należy je stosować jak najczęściej z kilku ważnych powodów:

1 Możemy się dowiedzieć  jak działa gmina, jak działać powinna, czego możemy oczekiwać, czego możemy wymagać.Poznajemy mechanizmy działania samorządu.Stajemy się nie tylko biernym płatnikiem podatków lecz również osobą biorącą czynny udział w życiu publicznym.

2. Kontrola obywatelska stanowi trwały element kontroli zewnętrznej nad administracją publiczną  i dopełnia system państwowych instytucji działających w tym obszarze.

3. Możemy zapobiec występowaniu zjawisk patologicznych, ponieważ niewielu samorządowców zdecyduje się na korupcyjne zachowania mając świadomość,  że  kilka tysięcy osób ma wgląd w dokumenty finansowe gminy.

Dlatego bardzo ważna jest propozycja Prezydenta RP dotycząca zmian w ustawie samorządowej, których celem jest większa kontrola obywateli nad Radnymi i Wójtem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>