Brak pozytywnej odpowiedzi Wójta Krzysztofa Woźniaka na nasz wniosek o utworzenie rejestru umów i faktur, świadczy o tyn , że może rzeczywiście ma dużo do ukrycia? Co taki elektroniczny, dostępny dla wszystkich rejestr mógłby wyciągnąć na światło dzienne?
O jawność i dostęp do informacji publicznej w naszej gminie walczymy od początku 2010 r.. Cały czas borykamy się z wrogim i niechętnym nastawieniem naszych samorządowców wobec działań mających umożliwić mieszkańcom udział w życiu publicznym naszej gminy.
Prawdziwa jawność to nie pozory tworzone w naszej gminie, ukazujące tylko te wydatki, które stawiają władzę w dobrym świetle.
Jawność to możliwość dostępu i wglądu we wszystkie sfery i działania władzy, gdzie wydatkowane są publiczne środki.
Na zadawane pytania ,często podawane odpowiedzi są wymijające, puste i bezsensowne . Wykorzystywane są drobne braki w pismach, aby przeciągnąć procedury administracyjne i zniechęcić do składania wniosków.
Nasz samorząd utrudnia dostęp do faktur, rachunków. O dostęp do dokumentów finansowych jesteśmy zmuszeni walczyć z Wójtem w Sądzie Administracyjnym. Naszej władzy bardziej na rękę jest opieszałość obywateli niż współudział w zarządzaniu.
W małych gminach takich jak nasza mieszkańcy najczęściej nie wiedzą , że mają prawo do informacji. Widzą świat w ten sposób , że nad nimi jest mądra władza , która wie co robi. Czasem narzekają i psioczą na władzę, ale są przekonani, że i tak to nic nie zmieni.
Dzieje się tak w większości samorządów w których tak jak u nas, od 22 lat rządzi ten sam Wójt i w większości ci sami Radni ” bezradni ” , którzy ślepo i głucho przystają na działania wójta, przytakują bezkrytycznie w każdej sprawie, nie dyskutują na sesjach i komisjach i wszystkie uchwały podejmują jednogłośnie.
Kontrola obywatelska dopiero raczkuje w naszej gminie , pomimo, że odpowiednie zapisy prawne istnieją już wielu lat .Społeczna kontrola władzy jest potężnym narzędziem i należy je stosować jak najczęściej z kilku ważnych powodów:
1 Możemy się dowiedzieć jak działa gmina, jak działać powinna, czego możemy oczekiwać, czego możemy wymagać.Poznajemy mechanizmy działania samorządu.Stajemy się nie tylko biernym płatnikiem podatków lecz również osobą biorącą czynny udział w życiu publicznym.
2. Kontrola obywatelska stanowi trwały element kontroli zewnętrznej nad administracją publiczną i dopełnia system państwowych instytucji działających w tym obszarze.
3. Możemy zapobiec występowaniu zjawisk patologicznych, ponieważ niewielu samorządowców zdecyduje się na korupcyjne zachowania mając świadomość, że kilka tysięcy osób ma wgląd w dokumenty finansowe gminy.
Dlatego bardzo ważna jest propozycja Prezydenta RP dotycząca zmian w ustawie samorządowej, których celem jest większa kontrola obywateli nad Radnymi i Wójtem.